Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un ayrıldığı eşi McKenzie Scoot, kurduğu vakıf aracılığıyla 5 yılda 17.2 milyar dolar dağıttı.

Amazon’un kurucusu ve sahibi Jeff Bezos’un eski eşi McKenzie Scoot, kurduğu hayırseverlik kuruluşu Yield Giving aracılığıyla beş yılda 17.2 milyar dolar hibe etti. Son kampanyasında da kar amacı gütmeyen Lever for Change ortaklığıyla hareket eden Scoot, 361 kuruluşa 640 milyon dolar hibede bulundu.

SERVETİMİN YARISINI BAĞIŞLAYACAĞIM SÖZÜ

McKenzie Scoot, 2019’da 25 yıl evli kaldığı milyarder iş insanı Bezos’tan boşanma şartlarını duyurduktan sonra hayatı boyunca servetinin en az yarısını bağışlayacağına söz vererek Bağış Sözü’nü imzalamıştı.

BOŞANMANIN ARDINDAN ÇALIŞMALARA BAŞLADI

Forbes’in haberine göre, Scoot, 2019 yılında Bezos’la boşanan ve tazminat olarak da 36 milyar dolar değerinde Amazon hissesi aldı. İlk bağış turunu da bu boşanmanın ardından 2020’de gerçekleştirdi.

Daha küçük, hiçbir koşula bağlı olmayan, talep edilmemiş bağışlarla tanınan Scoot, ilk kez geçen yıl kendisinden fon istenmesi için kar amacı gütmeyen kuruluşlara çağrıda bulundu. Mart 2023’de başlayan başvuru sürecine 6 binden fazla kuruluş başvurdu.

KAZANANLARI AÇIKLADI

Scott, Yield Giving sitesindeki bir gönderide, hibe kazananlarının “yetersiz veya mütevazı imkanlara sahip bireylerin ve ailelerin ve ayrımcılıkla ve diğer sistemik engellerle karşı karşıya kalan grupların seslerini ve fırsatlarını geliştirmeye yönelik” çalışmaları nedeniyle seçildiğini yazdı. Scott.

“Lever for Change’e ve değerlendirme ve uygulama ekiplerindeki herkese, topluluklarındaki temel kaynaklara erişimi iyileştirmek için çalışan insanlara destek olacak bu yolu oluşturmadaki rollerinden dolayı minnettarız. Scott, “Onlar değişimin hayati unsurlarıdır” diye yazdı.

Alıcı kuruluşlar arasında Cinsiyet Adaleti, Komşu Projesi, Florida Göçmen Koalisyonu, Siyah Kız Girişimleri ve Zarar Azaltma Terapi Merkezi bulunuyor.

BEZOS NİŞANLISINA ALDIĞI LÜKS HEDİYELERLE GÜNDEME GELİYOR

Boşanmanın ardından Jeff Bezos, 2018’den beri birlite olduğu Lauren Sanchez’le ilişkisini ilan etmişti. Mayıs 2023’de nişanlanan çift, lüks seyahat harcamalarıyla dikkat çekerken, nişan yüzüğünün değerinin 2.5 milyon dolar olduğu belirtilmişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x